PZP cenaNie všetci si môžu za rôzne produkty dovoliť platiť stovky eur navyše. O to viac, ak je produkt resp. služba zákonom stanovená a ináč by nad ňou ani neuvažovali. To isté platí aj pre povinné zmluvné poistenie tzv. PZP, ktorého cena môže byť rozdielna až v stovkách eur. Nájsť vhodnú poisťovňu môže byť veľký problém hlavne z časového hľadiska. Takisto je nutné vedieť, o aké poisťovne máte záujem, aby ste ich mohli navštíviť, prípadne si ich nájsť aj online. Je teda zbytočné míňať čas na dlhodobé prieskumy trhu. Ak chcete vedieť aká je PZP cena na vaše vozidlo, tak sa pozrite online.

Princíp ako sa vypočíta PZP cena

Ako mnohí viete, PZP poisťuje zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Odčiňuje hlavne tých, ktorým túto škodu spôsobíte. Teda aj ľudí, aj vozidiel ako takých, ale za podmienky, že ste im neublížili úmyselne. Neprepláca škody, ktoré spôsobíte sebe alebo svojmu dopravnému prostriedku. Povinnosť tohto zabezpečenie vznikla preto, aby sa nikto nevyhol povinnosti pomôcť tomu, koho poškodil, či už po zdravotnej alebo materiálnej stránke.

Preto, či už spôsobíte dopravnú nehodu alebo „len“ škodovú udalosť, vaša poisťovňa vám vie vo veľmi veľkej miere pomôcť. Ani tá najlepšia PZP cena neovplyvní minimálnu výšku toho, čo môže poisťovňa uhradiť. A to z toho dôvodu, že jej to určil, ako inak, štát. Pri materiálnej ujme vie poškodeným preplatiť až 1 milión eur a pri zdravotnej až do 5 miliónov eur. Ak sa ale obávate, že by ste mohli spôsobiť vyššie poškodenia, existujú aj rozšírené balíčky, ktoré ponúkajú vyššie poistné plnenie, no tiež za príplatok.

Cena PZP sa však môže navýšiť, ak si toto základné krytie rozšírite o iné (havarijné) riziká, avšak stále môže byť najlepšia. Hlavne, ak si zvolíte poisťovne ako:

  • Kooperativa,
  • Generali
  • alebo Komunálna poisťovňa,

ktoré už v ich základnom balíčku obsahujú niektoré havarijné riziká. Prípadne vám dajú možnosti výberu konkrétnych rizík. Kryť môžu:

  • úraz vodiča alebo posádky,
  • poškodenia batožiny,
  • výtlk,
  • čelné sklo,
  • stret so zverou atď.

Všetky tieto udalosti sú štandardne súčasťou havarijného zabezpečenia vozidla, nie v cene PZP. Prípadne si pozrite ako vyzerá PZP tabuľka cien aby ste vedeli, s čím môžete rátať.

Kde zohnať tú najlepšiu cenu PZP?

Zrážka dvoch aút, ovplyvní to ich cenu PZPNajlepšia PZP cena sa vôbec nemusí hľadať ľahko, ak neviete ako na to. Vďaka tomuto článku už nemusíte pátrať ďalej. Práve ste trafili klinec po hlavičke. Ak si kliknete na v úvode vyznačený výraz, určite získate tú správnu ponuku pre vás. Tá vám však nevybehne znenazdajky, ale budete musieť pre to niečo urobiť. A síce vypísať formulár s údajmi o poisťovanom vozidle a čiastočne o jeho majiteľovi, čo by mohlo znížiť výslednú sumu poistného. Potom formulár odošlite a do niekoľkých sekúnd sa vám zobrazí porovnanie ponúk, v rámci ktorých nájdete to najlacnejšie, najlepšie prípadne iné, ktoré hľadáte.

Vďaka online porovnaniu prostredníctvom hore uvedenej stránke môžete ušetriť nielen stovky eur, ale aj hodiny času. Toľko by vám totiž trvalo osobné zisťovanie jednotlivých ponúk. Ďalším faktom, ktorý slúži v prospech tomuto spôsobu žiadania je aj to, že najlepšia PZP cena je dostupná jedine online. Je to z toho dôvodu, že samotné poisťovne poskytujú niekoľkopercentné zľavy, ak sa rozhodnete pre uzatvorenie zmluvy cez internet. Má to rovnakú platnosť, ušetrí vám to čas, peniaze a požiadate o ňu jednoducho z pohodlia domu. Čo viac si priať?

Je možné stlačiť PZP cenu smerom dole?

Možno teda konštatovať, že PZP cena sa dá výrazne stlačiť smerom nadol. Stačí si spraviť výhodné online porovnanie. Práve to je možné vďaka poistnej kalkulačke, ktorá nájde najlacnejšie PZP pre Vaše vozidlo.

Porovnanie online vám určite zobrazí tú najlepšiu ponuku. Ak ho máte pred sebou a viete, že niektorú ponuku chcete, jednoduchým klikom na ňu o ňu požiadate. Následne budete vyzvaný dopísať niekoľko údajov o majiteľovi vozidla, aby vozidlu mohla byť vystavená zelená karta a poistná zmluva. Do niekoľkých minút na mail dostanete niekoľko dokumentov týkajúcich sa PZP ceny. Napr. návrh a podmienky poistnej zmluvy, údaje na zaplatenie faktúry a dočasnú zelenú kartu. Tá platí len určitú dobu, maximálne 30 dní, preto je nutné sa so zaplatením faktúry poponáhľať. Aby sa nestalo, že budete jazdiť bez platného zabezpečenia. Po zaplatení vám poisťovňa zašle originál zelenú kartu. Vďaka tomu si môžete jazdy užívať aj v zahraničí po dobu, na akú ste zmluvu uzatvorili.

Cena za nerešpektovanie je vysoká

Pravdepodobne sme už vyššie naznačili, že za nerešpektovanie vám hrozia vysoké pokuty. Určite najlepšie pre vás nebude, ak sa vám PZP cena kvôli neskorému zaplateniu poistného navýši. Policajné hliadky vás pri bežnej kontrole vozidla môžu pokutovať až niekoľkými stovkami eur. Ak sa vec posunie aj na Obvodný úrad, tam si zaplatíte ešte viac. Konkrétne 3 330 eur. Preto je vhodné, aby ste si dátumy platnosti vašej poistnej zmluvy pravidelne kontrolovali a včas predĺžili.

V horšom prípade, ak s prostriedkom bez povinného zmluvného poistenia spôsobíte dopravnú nehodu, všetky škody hradíte z vlastných prostriedkov. Aj materiálne, aj tie, ktoré ste spôsobili na zdraví. A že to môže byť vyčíslené až v miliónoch eur, dokazujú hore uvedené poistné plnenia.

Aké dopravné prostriedky musia mať povinné zmluvné poistenie?

Pozitívnou správou pre každého, kto vlastní viac rôznorodých dopravných prostriedkov je to, že najlepšiu PZP cenu si môže online zistiť aj na nich. Kalkulačka, ktorá vypočítava jednotlivé ponuky je nastavené na rôzne povinne poistiteľné dopravné prostriedky. Či už plánujete poistiť auto, motocykel, dodávku, prívesný vozík, historické vozidlo, bez EČV či akékoľvek iné, bude vám vyhovené. Ako iste viete, poistiť je potrebné aj také vozidlá, ktoré štandardne nie sú súčasťou cestnej premávky, ale vedia spôsobiť škody na zdraví či na majetku. Napr. rôzne vysokozdvižné stroje, pracovné a poľnohospodárske atď.

Nielen kvôli vyššie zmieneným faktom, ale hlavne kvôli sebe je nutné si uvedomiť dôležitosť tohto zabezpečenie, ktoré väčšina podceňuje. Nezabudnite, kde je dostupná najlacnejšia PZP cena, prípadne si o tom môžete prečítať aj iný informatívny článok.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *