Potrebujete súrne pôžičku?Každý z nás si už vo svojom živote určite niečo požičal, i keď nemuselo ísť o službu finančného typu. Princíp tejto služby však poznáme, a síce, že požičanú vec treba vrátiť. O to prísnejšie to bude, ak ide o pôžičky finančného charakteru, ku ktorým treba prirátať aj úrok, no tie najvýhodnejšie nájdete na internete. Vo všeobecnosti môžete o tieto produkty požiadať bankové a nebankové spoločnosti. Názory na nich sa veľmi líšia, v značnej nevýhode sú práve nebankové spoločnosti, ktoré však nemusia predstavovať takú „hrozbu“, ak by si žiadatelia čítali podmienky zmluvy, keďže spoločnosť si nemôže len tak naúčtovať nič, čo nie je zdôvodnené. Iné informácie a rozdiely v týchto druhov spoločností si povieme v rámci textu.

Najrýchlejší spôsob požiadania

Pokiaľ nechcete zbytočne strácať čas, o pôžičky žiadajte zásadne online. Okrem toho, že tento spôsob využijete na požiadanie, môžete ho využiť aj na bezplatné porovnanie aktuálnych ponúk, aby ste vedeli, ktorá možnosť je pre vás tá najlepšia a najvýhodnejšia. Všetko môžete vyriešiť do niekoľkých minút z domu, v akomkoľvek oblečení a bez toho, aby ste sa zúfalo tvárili. Pôžičky online ponúkajú aj bankové aj nebankové spoločnosti a môžete žiadať o rôzne sumy.

Ak by ste chceli o pôžičky požiadať iným spôsobom, môžete využiť osobné alebo telefonické požiadanie, no aj cez sms. Osobné požiadanie je dostupné hlavne v bankových spoločnostiach, pretože nebankové majú len veľmi zriedkavo svoje pobočky. Je to však časovo náročnejšia metóda, hlavne pokiaľ nebývate v meste, kde máte k dispozícii viac spoločností, ktorých ponuky by ste si mohli porovnať. Telefonické požiadanie je dostupné aj v bankových aj nebankových spoločnostiach, no reálne je možné telefonicky požiadať o nižšie sumy, hlavne v bankových spoločnostiach, ktoré požadujú osobné stretnutia.

Pôžičky cez sms sú poslednou možnosťou požiadania, ku ktorej potrebujete jedine mobilný telefón. Nevýhodou je, že ich vybavovanie trvá dlhšie vzhľadom na sumu, ktorú si môžete požičať. 500 eur vám príde do 4 dní, samozrejme ak spĺňate podmienky a k tejto sume je priradená relatívne krátka splatná doba, v niektorých prípadoch len 15 dní. Okrem toho si účtujú pomerne vysoké poplatky. Aj pri požičanej sume napr. 30 eur, budete musieť okrem úroku z nej, vrátiť aj jednorazovú čiastku za sprostredkovanie, 50 eur. Aby sme však niekomu nekrivdili, nie všetky spoločnosti si účtujú poplatok tohto charakteru. Pôžičky cez sms však, na rozdiel od online požiadania, nie sú dostupné bez registra.

Viete, čo potrebujete?

Ak ste prišli na to, že požiadať o finančnú pomoc je nutné, mali by ste si najprv ozrejmiť, koľko vlastne potrebujete. Od toho sa odvíja aj rýchlosť dodania peňazí. Na výber máte z troch základných finančných produktov, pričom nie všetci poskytovatelia ich majú k dispozícii. To, ktorí ich však poskytujú, dodáme.

  1. Pôžičky ihneď, známe aj ako do 24 hodín resp. na účte do 10 minút sú dostupné jedine v nebankových spoločnostiach, no ich využitie je veľmi široké, pretože sú bezúčelové, a k dispozícii sú dokonca aj bez registra, bez dokladovania príjmu, bez založenia nehnuteľnosti a pre nezamestnaných, pre študentov, pre ženy na materskej atď. Požičať si môžete o sumy do 500 eur, ktoré vám budú doručené do 24 hodín, ako sme už vyššie naznačili. Doba splatnosti býva 30 dní, no niektorí ponúkajú aj dlhšie lehoty.
  2. Rýchle pôžičky sú charakteristické tým, že doba ich dodania býva do 1 týždňa, väčšinou do 4 dní a je potrebné spĺňať náročnejšie podmienky, napr. len málokedy sú dostupné bez registra či bez dokladovania príjmu. Požičať si však môžete až do 5 000 eur, pričom ich môžete splácať aj niekoľko rokov. Môžete o nich požiadať aj v bankových, aj v nebankových spoločnostiach.
  3. Hypotéky, spotrebné úvery ponúkajú najvyššie sumy, až do 200 000 eur, no na ich získanie je potrebné splniť najnáročnejšie podmienky, jednou z nich je aj založenie nehnuteľnosti. Splácajú sa maximálne 30 rokov a dostupné sú u oboch poskytovateľov, pričom zvýhodnené podmienky na získanie ponúkajú práve nebankové spoločnosti. Výhodnejšie a niekoľkonásobne nižšie úroky sú však dostupné v bankách.

Najlepšie je splácať načas, vyhnete sa problémomVčasné splácanie je dôležité

Ak ste si už o nejaký finančný produkt požiadali, je veľmi dôležité, aby ste rešpektovali lehoty splatnosti, ináč vám hrozí buď pokuta, navýšenie úroku alebo v najhoršom prípade zabavenie nehnuteľnosti. Človek nemôže vedieť, aké životné situácie ho postretnú, preto je lepšie sa pri vyšších požičaných sumách poistiť pre prípad neschopnosti splácania. V súčasnosti býva možnosť bezplatného odloženia splátky raz za rok, hlavne, ak ide o sumu, ktorú je treba splácať viac ako 12 mesiacov. V špeciálnych prípadoch si môžete splácania posunúť až o 2 roky. Tieto výhody neplatia pre pôžičky ihneď.

Ak by ste chceli dopredu poznať, aké splátky by vás mesačne čakali pri vami zvolenej sume s dobou splatnosti, je vám k dispozícii bezplatná úverová kalkulačka, ktorá vám okrem tohto výpočtu poskytne aj iné detaily o ponuke, napr. výšku úrokovej sadzby, výsledná splatená suma, suma, ktorú preplatíte. Úverovú kalkulačku môžete využiť aj na porovnanie jednotlivých ponúk, čo vám ušetrí hodiny času.

Hlavnou témou tohto článku boli pôžičky, konkrétne ich typy a spôsoby požiadania, o ktorých viac sa môžete dozvedieť buď z hore uvedenej stránky alebo z iného článku na Yahoo Finance.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *