Z nádoby sa sypú peniazeV dnešnom príspevku si bližšie predstavíme produkty, s ktorými sa stretávame dennodenne, hoci sa nás nemusia týkať priamo. Stretávame sa s nimi v tlači, v televízii, v rádiu, dokonca aj na plagátoch vonku. Témou budú pôžičky a úvery online, ktoré vedia okamžite pomôcť skoro všetkým žiadateľom. Sprostredkovať môžu už nízke sumy (okolo 20 eur), no aj veľmi vysoké (aj niekoľko stotisíc eur). Rýchlosť dodania závisí aj od toho, o aké sumy sa žiada. Je ale nejaký rozdiel v týchto dvoch základných pojmoch? Rozdiel spočíva hlavne v tom, že pôžička je všeobecný pojem, ktorý sa môže týkať akéhokoľvek produktu. Aj keď pravdou je, že ak sa to už tak povie, všetci vieme koľko bije a predmet sa konkretizuje len vtedy, ak nejde o peniaze. Úver je už ale konkrétna finančná pomoc. Väčšinou sa nám tento pojem spája s vysokými sumami. Čo je dôležité vedieť, ak chcete požiadať o peniaze?

Úroky, RPMN

Medzi dôležitými údajmi, ktoré určujú výhodnosť finančnej pomoci, môžete nájsť aj tieto. Totiž žiadna finančná pomoc z oficiálnych inštitúcií nie je nenávratná, takže musíte počítať s tým, že im vrátite viac, ako ste si požičali. Pôžičky a úvery sú teda nápomocné, ale na ich splatenie budete potrebovať o čosi viac finančných prostriedkov. RPMN ako ročná percentuálna miera nákladov je číslo, ktoré si pri týchto produktov treba všímať viac ako úrok. Veľa ľudí sa bojí najmä úrokov, pričom ani len netušia, že RPMN je dôležitejšie. Môže byť totiž oveľa väčšie, no je reálnym ukazovateľom toho, koľko percent zo sumy by ste za rok zaplatili navyše. Každý poskytovateľ pôžičky a úverov si môže určite vlastné hodnoty, no rešpektovať musia zákonom stanovený limit, približne 34%.

Spravidla to býva tak, že nižšie pôžičky majú vyšší úrok (okolo 30%) a veľké úvery majú nižší úrok (okolo 1% a viac). Je to však len zdanlivé plus. Pri nižších sumách totiž v reálnom prepočte zaplatíte oveľa menej. Pri vysokých požičaných sumách môže prepočítaný nízky úrok vrátene iných poplatkov činiť aj desaťtisíce eur!

Spôsoby požiadania

O pôžičky a úvery môžete žiadať rôznymi spôsobmi a vybrať si môžete z osobného požiadania, telefonického, z požiadania cez sms alebo online. Najpohodlnejšia je práve posledná možnosť. Podľa toho, akú spoločnosť chcete o peniaze požiadať, môžete využiť jednotlivé spôsoby. Pri bankovej žiadosti cez sms a telefonicky nepochodíte. Pri nebankovej pochodíte každým spôsobom, osobne ale zriedkavo. Tieto spoločnosti nemajú kamenné pobočky a ak tak možno len Quatro. Online však môžete neosobne požiadať o rôzne pôžičky a úvery, v hocktorý deň a v hocakú hodinu. Spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje, si však viete zvoliť aj sami.

Poskytovatelia finančnej pomoci

Podpisovanie pôžičkových zmlúvAk si potrebujete požičať peniaze, mali by ste poznať aj vaše možnosti. Okrem príbuzných a známych máte aj iné riešenie. Požičať si od cudzích, ktorí možno nie sú oficiálnou finančnou inštitúciou teda ide o fyzické osoby. Vtedy hovoríme o tom, že pôžičky a úvery sú na zmenku. S druhou stranou podpíšete zmluvu, vopred si určíte podmienky a v určený dátum splatíte. Výhodou je, že takto môžete peniaze získať aj za zvýhodnených podmienok, napr. bez registra.

Iným riešením je využiť bankové alebo nebankové pôžičky a úvery online. Ich ponuka je skutočne široká. Nelíšia sa len rôznymi ponúkanými sumami, ale aj nárokmi na žiadateľa. V súčasnosti už môžete veriť tak isto bankovej ako nebankovej spoločnosti. Hlavne sa to týka všetkých licencovaných spoločností. Licenciu si môžete jednoducho overiť priamo na stránke NBS, ktorá ich aj udeľuje. Rozhodne si o tieto finančné produkty nežiadajte od spoločností bez licencie, pretože tak riskujete, že sa necháte oklamať.

Nebankové pôžičky a úvery majú výhodu aj v tom, že ich oveľa ľahšie získate bez dokladovania príjmu, bez registra, bez ručenia a sú dostupné dokonca aj pre nezamestnaných ako napr. dôchodcov, ženy na materskej, študentov atď. V bankách takéto možnosti rozhodne nemáte.

Konkrétne typy

Aby ste vôbec vedeli, o aký druh pôžičky alebo úverov žiadať, pokiaľ s nimi ešte nemáte skúsenosti, ponúkame vám stručný prehľad. Pri jednotlivých typoch si je nutné všimnúť aj to, kto ich poskytuje.

Pôžičky a úvery ihneď sú získateľné buď online, telefonicky alebo cez sms. Niektoré sú dostupné bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia a pre špeciálne vyššie zmienené kategórie nezamestnaných. Ponúkajú ich jedine nebankové spoločnosti. Na účte ich môžete mať už do 24 hodín od požiadania, prípadne do 10 minút od schválenia. Nebankové pôžičky a úvery ihneď online vám vedia sprostredkovať až do 500 eur, pričom doba splatnosti je 30 dní.

Rýchle pôžičky a úvery vám vedia online poskytnúť vyššie sumy, približne do 5 000 eur, no majú dlhšiu čakaciu dobu. Približne týždeň. Získateľné sú aj v bankách aj v nebankovkách. Pričom kritériá na žiadateľa budú veľmi podobné, náročnejšie než v predchádzajúcom prípade. Doba splatnosti takýchto súm môže byť aj niekoľko rokov.

Klasické dlhodobé pôžičky a úvery sú určené tým, ktorí počítajú s náročným kritériami napr. so založením nehnuteľnosti prípadne s iným ručením. Dokladovaniu príjmu a kontrole registra sa na 99% nevyhnete. Tieto produkty vám vedia sprostredkovať aj niekoľko stoviek tisíc eur so splatnosťou aj na 30 rokov. V nebankových spoločnostiach možno žiadať „len“ niekoľko desiatok tisíc eur a s nevýhodnejším úrokom, ktorý je väčšinou nad 10%. V bankách nájdete aj pod 1%. Čakacia doba môže presiahnuť aj 2 týždne. Vybavovanie takýchto pôžičiek a úverov väčšinou neprebieha online, no takto si môžete urobiť porovnanie vašich možností prostredníctvom kalkulačky. Tá je bezplatná a nezáväzná a okamžite vám zobrazí všetky vaše ponuky s presnými číselnými vyjadreniami a rozdielmi.

Ak vás úvery a pôžičky online zaujali, viac o nich si môžete prečítať aj na tejto stránke.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *